Szanujemy tradycję, czyli buty z Kalwarii Zebrzydowskiej
Szanujemy tradycję, czyli buty z Kalwarii Zebrzydowskiej

Staramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego buty z Kalwarii Zebrzydowskiej mają taką renomę i co za tym stoi?

Kalwaria Zebrzydowska znana jest przede wszystkim z Klasztoru Ojców Bernardynów, oraz charakterystycznych Dróżek Kalwaryjskich, które wchodzą w skład światowego dziedzictwa UNESCO. Na naszych ziemiach istnieje jednak coś więcej niż kompleks klasztorny – to właśnie tutaj od lat kwitnie kultura rzemieślnicza skupiająca się wokół mebli i co dla nas najważniejsze  - OBUWIA.

Obuwie z Kalwarii Zebrzydowskiej zawsze wyróżniała wysoka jakość materiałów, oraz solidne wykonanie. Wynika to z powstałych przed laty cechów rzemieślniczych, które gromadziły i kształciły najlepszych szewców. To właśnie tam, dopracowywano metody produkcji obuwia, oraz przekazywano wiedzę na temat obróbki materiałów obuwniczych, która przetrwała do dziś.

Szczególnym czasem rozwoju obuwnictwa na terenie tego malowniczego miasteczka nastąpił w latach 90., kiedy to zmiany ustrojowe pozwoliły na stworzenie wielkich przedsiębiorstw znanych dziś na całą Polskę, ale i na cały świat. Wciąż jednak istnieją mniejsze zakłady rzemieślnicze, które działają według wypracowanych przed laty wzorców i tworzą  niepowtarzalne męskie oraz damskie buty. To właśnie dzięki ich pracy, buty z Kalwarii Zebrzydowskiej obrosły legendą, a sama Kalwaria Zebrzydowska określana jest mianem „obuwniczego serca małopolski”. Cieszymy się, że również możemy być tego elementem.

Data posta : lip 8, 2019
Autor : La Via by Senso